Skocz do zawartości

Witamy na forum!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełen dostęp do naszego forum. Dzięki rejestracji będzie można dyskutować z innymi członkami naszej społeczności.

Close

Witaj

Witaj na forum dla polskich emigrantów i podróżników.
To pierwszy polski vortal o Polonii i dla Polonii oraz Globtroterów.

Powstał z myślą o wzajemnym wsparciu Rodaków na całym świecie. Zebrane i pogrupowane informacje mają ułatwić życie na obczyźnie, pracę na emigracji i podróżowanie po świecie każdemu, kto pomocy oraz informacji potrzebuje. Polak Polakowi wilkiem ... tu nie będzie. Wręcz przeciwnie. Tu ceni się dobre intencje i łamanie stereotypu, który przylgnął do polskiej emigracji. Są miejsca i momenty, w których My Polacy potrafimy się jednoczyć. To właśnie ten moment i to miejsce :)

Poza wzajemną pomocą, wymianą doświadczeń i kreowaniem pozytywnego wizerunku Polaka na emigracji, promować będziemy polską kulturę i twórczość pod wszelką postacią - film, muzyka, teatr, poezja ... Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, trzymając się z daleka od politycznych przepychanek.

Żeby w pełni korzystać z licznych możliwości forum musisz się zarejestrować (podając nick i adres e-mail). Nie martw się jednak, gdyż jest to bardzo prosta czynność, na którą poświęcisz niecałą minutę. Dzięki temu poza przeglądaniem wszystkich tematów będziesz mógł, między innymi:
  • Zakładać nowe tematy i odpowiadać w już istniejących
  • Subskrybować poszczególne tematy i otrzymywać automatyczne powiadomienia o nich
  • Stworzyć własny profil i nawiązać nowe znajomości, przyjaźnie, kontakty biznesowe
  • Zdobywać doświadczenie i dzielić się wiedzą
  • Brać udział w licznych konkursach i zdobywać nagrody

Zarejestruj się, dołącz do nas i czuj się jak u siebie.

Serdecznie zapraszamy :)
Administracja Forum emigrantPL.com

Pomoc
Kontakt

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

Jak Norweg widzi Polaka i nie tylko?

polacy w norwegii jak nas widzą opinia o polakach opinie o polakach

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • Staż: 4 rok, 11 m-c and 1 dzień
  • LokalizacjaPolska
Reputacja: 65

Napisano 05 luty 2013 - 11:32

Jaką opinię my Polacy mamy w Norwegii?

Co mówią, a co myślą o nas Norwegowie?

Ciekawa wizualizacja z przymrużeniem oka ,)

The World Seen From Norway

the world seen from Norway.jpg

http://www.facebook....acy.wnorwegii.7

A jakie są Wasze doświadczenia w tej materii?

facebook.png

To ja - profil FB emigrantPL.com

Nikt mnie nie lubi  :sorry:  Zmień to :give_rose:

#2 OFFLINE   skandynaw

skandynaw
  • Użytkownik
  • 35 postów
  • Staż: 4 rok, 10 m-c and 18 dni
  • LokalizacjaSzwecja
Reputacja: 1

Napisano 06 luty 2013 - 11:16

Niestety nawet pracując w Szwecji przez większą część roku nie mam do czynienia z wieloma Norwegami. Nie zdarzyło mi się także słyszeć opinii norweskiej o Polakach.

#3 OFFLINE   Morton

Morton

Forumowicz

• Użytkownik
  • 37 postów
  • Staż: 4 rok, 10 m-c and 19 dni
  • LokalizacjaNorwegia
Reputacja: 7

Napisano 06 luty 2013 - 21:01

Odpowiedź nie jest taka prosta jak by się wydawało ale postaram się trochę na ten temat napisać.

Wszystko zależy czy dany Norweg bądź grupa Norwegów miała kontakt z Polakami, czy też nie.

Tak więc Ci norwedzy którzy nie mieli bezpośredniego kontaktu z nami bedą się kierować tym co piszą o nas w gazetach,tv,internet itp.

A więc że:

- kradniemy

- przemycamy alkohol i papierosy

- pijemy itp.

TYLKO nie wiedzą oni że to jest tylko niewielka cześć Polaków.

Za to w mediach jest rzadko ,bądź wcale o tym że Polacy w dużej mierze są :

- pracowici

- ambitni

- wszechstronni

- często lepiej wykształceni

- często wykorzystywani

- niedoceniani itp. 

Ci zaś co nas znają ,często mają już wyrobione zdanie - wszystko zależy od konkretnych przypadków.powiązań itp. 

Ale pozytywne tematy o nas w prasie, niestety się słabo sprzedają. 

Konkretny przykład 1.   [color=#ff0000;]www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10119867[/color]

Nie trzeba znać norweskiego żeby zobaczyć iż nie jest tutaj napisane wielkimi literami ze zginął podczas pracy polski pracownik , lecz gdzieś w środku tematu napomknięto że był to 26 letni obywatel polski.

Przykład nr 2.    [color=#ff0000;]www.ringeriksavisa.no/bare.../6138-polske-tyver-tattt.html[/color]

Tutaj dwóch polskich obywateli ukradło komputer oraz pare innych rzeczy i już w tytule artykułu jest że to POLACY.

Takich przykładów jest wiele i uważam że są one krzywdzące dla większości która przyjechała do norwegii PRACOWAĆ,UCZYĆ SIĘ czy też być razem z rodziną.

Jeżeli zaś chodzi o przemyt to sami trochę jesteśmy sobie winny gdyż w dużej mierze to właśnie My kupujemy ten alkohol i papierosy:-/

Ale i tak uważam że możemy być z siebie DUMNI gdyż mimo wszystko robimy "DOBRĄ ROBOTĘ " :-)) a czarne owce znajdą się w " każdym stadzie" bez względu na narodowość, kolor skóry czy światopogląd. :-) :-)

• regres lubi to

#4 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 06 luty 2013 - 23:03

Czyli tradycyjnie - w mediach sprzedają się tragedie i negatywy, a pozytywów możemy szukać w bezpośrednich relacjach interpersonalnych :)

Taka zwykła życzliwość w sklepach czy na ulicach mnie osobiście tam bardzo pozytywnie zaskoczyła. Jak gdyby mniej zmęczonych i wkurzonych ludzi.

• Morton lubi to

facebook.png

#5 OFFLINE   Morton

Morton

Forumowicz

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaNorwegia

Napisano 06 luty 2013 - 23:39

Dokładnie:-) tym bardziej że bycie życzliwym nic nie kosztuje :-))

#6 OFFLINE   skandynaw

skandynaw
  • Użytkownik
  • 35 postów
  • Staż: 4 rok, 10 m-c and 18 dni
  • LokalizacjaSzwecja

Napisano 07 luty 2013 - 18:04

Co do mediów to się zgadza, tam jest zawsze napędzana tragedia lub jakieś przekręty byle by tylko przyciągnąć widzów. A o sprawach ważnych mało co się dowiemy.

#7 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 14 luty 2013 - 23:38

Może tak nie do końca w temacie, ale czy to w Norwegii normalne?

http://www.vg.no/nyh...?artid=10113767

Morton, czy mógłbyś potwierdzić, że sens tego artykułu jest taki, jak google translator mi pokazuje?

Noż chyba by mnie szlag trafił, gdyby mi taksiarz taki numer wywinął :wacko:

facebook.png

#8 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 15 luty 2013 - 11:13

Bardzo ciekawy artykuł:

Nie mówią po norwesku, bo nie muszą - Nie integrują się, bo nie chcą

Mają dobrą pracę, często ładny dom lub mieszkanie, samochód, ale nie mówią po norwesku - bo nie muszą. Są też i tacy, którzy zaakceptowali zmiany i w pełni zintegrowani stali się ważną częścią lokalnego społeczeństwa. Tylko nieliczni tworzą podklasę społeczną, utrzymującą się z zasiłków i pomocy socjalnej albo są przestępcami - tak w skrócie można scharakteryzować obraz społeczności polskiej w Norwegii.
Według Dyrekcji ds. Imigracji (UDI) Polacy oficjalnie są jedną z największych grup mniejszościowych w Norwegii. Ponieważ obywatele z krajów nordyckich nie muszą się rejestrować i mogą się osiedlać w Norwegii bez rejestracji, UDI nie posiada żadnych statystykach dla tej grupy, a mowa tu przede wszystkim o Szwedach.

Polacy w Norwegii, a integracja

Machina integracji wciąż się posuwa do przodu, a my tylko od czasu do czasu ze zdziwieniem stwierdzamy, że znów coś się zmieniło. Nawet polityków czasami to zaskakuje. Dla zwykłych ludzi szczególnie trudne do zrozumienia i do zaakceptowania są te decyzje, które odciskają się na ich życiu, a podejmowane są bez pytania ich o zdanie.

We wtorek prezes Klubu Polskiego w Norwegii, pani Edith Stilo na łamach portalu siste.no wyraziła swoją opinię na temat emigrantów i emigracji oraz skrytykowała rząd, za brak odpowiedniej polityki w stronę lepszej integracji z nowo przybyłymi pracownikami zagranicznymi w tym z Polski.

Stylo stwierdziła, że niektóre grupy imigrantów są dyskryminowane i przywołała jako przykład Klub Polski, który w ubiegłym roku otrzymał tylko 15 tys. koron z ogólnej puli 8 milionów koron, przeznaczonych do różnych organizacji pozarządowych migrantów w Oslo.

- Władze nie zrobiły nic w celu zintegrowania się społeczeństwa z Polakami. Wielu z nich nie mówi po norwesku mimo, że w Norwegii mieszka od ośmiu lat. Osoby te wpadają w błędne koło i mają problemy psychospołeczne - powiedziała Stylo.

Żaden z przedstawicieli ministerstwa integracji (inkluderingsdepartementet) nie skomentował tych zarzutów.

Kultura, imigracja, język i prawa mniejszości wgryzające się w prawa większości są zagadnieniami wzajemnie powiązanymi i powinny być przez rządy traktowane w sposób uczciwy i dojrzały. Niestety zbyt wiele jest tematów drażliwych, utrudniających zdrową debatę, a to z powodu politycznej poprawności.

Oprócz zarzutów pani Edith, dobrze jest się przyjrzeć obecnej sytuacji tutejszej Polonii i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje?

Sami jesteśmy winni

Otóż według raportu MSZ, Polonia norweska jako grupa narodowa nie odgrywa znaczącej roli w miejscowym życiu społeczno-politycznym. W odróżnieniu od niektórych grup narodowych z innych kontynentów Polacy nie stworzyli jeszcze skutecznych instrumentów nacisku w celu zapewnienia realizacji praw i interesów. Polonia norweska jest praktycznie niezorganizowana w wymiarze ogólnokrajowym. Brakuje struktury reprezentującej polską społeczność wobec norweskich władz.

Pojedyncze przykłady sukcesu materialnego czy naukowego w żadnym stopniu nie przekładają się na pozycję Polaków jako społeczności. Nie istnieją praktycznie „kanały" wyjścia z życia polonijnego na zewnątrz. Polacy skupiają się wokół polskich parafii katolickich, niektóre środowiska na forach internetowych. Są to jednak grupy zamknięte, bez możliwości włączenia się osób nieznających języka polskiego.

Lepiej sytuacja wygląda na poziomie lokalnym. Tam zorganizowanie i operatywność pomaga Polakom być liczącym się partnerem dla władz lokalnych (przykłady: ośrodki miejskie Stavanger, Fredrikstad). Uczestniczą wtedy jako zorganizowana społeczność w lokalnych wydarzeniach społeczno-kulturalnych, partycypują w realizacji programów edukacyjnych i integracyjnych.

"Nie mówią po norwesku, bo nie muszą"

Dla wielu emigrantów na całym świecie język obcy i komunikacja werbalna sprawia dużą trudność. Ludzie młodzi uczą się języka szybko ze starszymi jest już trochę gorzej. Ale trzeba przyznać, że jeśli ktoś chce języka się nauczyć zrobi to. Przyglądając się sytuacji Polaków w Norwegii, jest podobnie.
...

Całość:
http://www.nportal.n...sie-bo-nie-chca

facebook.png

#9 OFFLINE   Morton

Morton

Forumowicz

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaNorwegia

Napisano 15 luty 2013 - 20:08

co do VG - artykułu o taksówkarzu to prawda. było o tym nawet w norweskiej TV. Tym razem powstrzymam się od komentarza....

#10 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 06 marzec 2013 - 14:42

Niepokojące wieści ...

Norwegia mówi stop imigracji: to przez Polaków i Szwedów

Kwaśne uczucia pomiędzy Norwegami, a pracownikami zagranicznymi stały się rzeczywistością. Norweska Konfederacja Przedsiębiorców (Næringslivets Hovedorganisasjon, NHO) wysłała ostrzeżenie twierdząc, że kraj zbliża się do granic tego, co może wytrzymać rynek pracy, a nowi imigranci będą prowadzić tylko do zwiększenia bezrobocia wśród obywateli.
Norwegia jest jednym z krajów Europy, do którego w ostatnich latach przyjechała znaczna liczba imigrantów. Ale i tu rynek pracy kurczy się dość szybko i dla słabo wykształconych imigrantów pracy jest coraz mniej - donosi nadawca radiowo telewizyjny "NRK".

Zdaniem dyrektora jednego z działów w Norweskiej Konfederacji Przedsiębiorców (Næringslivets Hovedorganisasjon, NHO) imigracja była dobra do czasu, ale teraz politycy powinny przedyskutować, ile kraj może przyjąć jeszcze nowych pracowników.

Szwecja i Polska muszą wziąć za siebie odpowiedzialność

W ocenie NHO, imigracja ludzi z krajów takich jak Szwecja czy Polska komplikuje możliwości podjęcia pracy przez norweską młodzież.
...

Całość:
http://www.nportal.n...lakow-i-szwedow

facebook.png

#11 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 23 marzec 2013 - 22:12

Odwalcie się od Polaków w Norwegii!

20 marca w uważającym się za opiniotwórczy, polskim serwisie NaTemat.pl Michał Gąsior opublikował artykuł dotyczący sposobu postrzegania Polaków w Norwegii – „Pijak, przemytnik, łysol, dres, językowy "analfabeta" – taki jest wizerunek polskiego emigranta w Norwegii?”.

Pracując w portalu Moja Norwegia poczułam się wywołana do tablicy. Nie chcę być adwokatem Polaków w Norwegii jednak uważam, że przedstawiony w nim obraz jest jednostronny, a autor nie dochował rzetelności pytając o zdanie tylko Polaków.

Według oficjalnych danych (na które powołuje się także wspominany artykuł) w Norwegii mieszka 150 000 Polaków. Jednakże szacuje się, że liczba może przekracza 200 000. Autor artykułu zdaje się nie pamiętać o tym, że pisząc tendencyjne teksty na popularnym serwisie jakim jest natemat.pl, bierze się odpowiedzialność za te prawie ćwierć miliona osób zamieszkujących kraj Wikingów

Co ciekawe, Michał Gąsior pisze o stereotypie Polaka w Norwegii i... powołuje się na opinie innych Polaków mieszkających w tym kraju. Nie zadał sobie trudu by zasięgnąć opinii Norwegów by zweryfikować informacje. W ten sposób poszło w eter ostrzeżenie pt. pojedziesz do Norwegii będziesz postrzegany jako dresiarz. Wiadomo straszenie i groźby w mediach sprzedają się najlepiej.

Wyręczając Pana Michała z komunikacji w języku obcym postanowiłam sama skontaktować się z kilkoma Norwegami i zapytałam, co sądzą o Polakach mieszkających w ich kraju. Wniosek jest prosty - przeważnie mają oni lepsze zdanie o nas niż my sami o sobie. Znają nasze wady, ale potrafią też docenić umiejętności.

Przeczytajcie sami poniższe przykłady:

Marianne (lat 42, mieszka w Oslo, pracuje jako designer)
I have myself only positive experience with Polish people in Norway. We have had several polish carpenters doing different jobs in our house, we have a polish lady helping us wash every week, and our daughter had several polish friends in kindergarden, and there were also a polish girl working there. I have friends though who have had polish people renting apartments in their houses, and they have told about not so pleasant experiences with them not paying the rent, disobeying house rules like smoking inside the house, filling up the apartment with several friends for months etc.

I believe the Polish and the Norwegian culture are quite different, and that might be confusing some times. I have unfortunately not any polish friends in my nearest social network."

tłum:
(Sama osobiście mam pozytywne doświadczenia z Polakami mieszkającymi w Norwegii. Pracowało u nas kilku stolarzy, mieliśmy Panią z Polski do sprzątania, nasza córka ma wielu kolegów z Polski w przedszkolu, w tym też przedszkolu pracuje jedna osoba z Polski. Mam znajomych od których Polacy wynajmowali mieszkania i ich opinie oraz doświadczenia nie są już tak pochlebne jak moje. Wynajmujący nie płacili czynszu, nie przestrzegali zasad panujących w domu np. zakazu palenia, przetrzymywali swoich znajomych np. przez cały miesiąc lub miesiące nie płacąc za dodatkowe osoby. Zdaję sobie sprawę, że Polska i Norweska kultura trochę się różnią, przez co takie oto sytuacje mogą się pojawiać. Sama osobiście niestety nie posiadam przyjaciół z Polski w swoim najbliższym otoczeniu.)

...

Więcej:

facebook.png

#12 OFFLINE   marcin

marcin
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Staż: 4 rok, 8 m-c
  • LokalizacjaOslo

Napisano 16 kwiecień 2013 - 18:38

Niestety niektórzy rodacy chyba uparli się na to, żeby psuć nam opinię (chodzi mi przede wszystkim o przemytników, bo to ostatnio głosny temat). Ciekawe wypowiedzi pojawiły się w tym artykule: http://www.mojanorwe..._imigranta.html . Na szczęście ktoś poruszyl ten problem, bo ja osobiście mam dosyć utożsamiania Polaków z przemytnikami!

• regres lubi to

#13 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 16 kwiecień 2013 - 20:09

To prawda. Mimo pozytywnego nastawienia zewsząd dochodzą do mnie wieści, iż sami robimy sobie bardzo często pod górkę ... nie tylko w Norwegii. Wierzę jednak, że to margines. Po prostu złe info w mediach się sprzedaje, a tam gdzie jest OK jest cicho. Oby jak najmniej takich wiadomości. Cieszy również to, że dobra i na 100% bardziej liczna strona Polonii bierze sprawy w swoje ręce i walczy o właściwy wizerunek emigranta:

73372_112000562303673_1662478188_n.png

https://www.facebook...ujeUPrzemytnika

pozdrawiam

facebook.png

#14 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 11 wrzesień 2014 - 11:36

Jak najbardziej w temacie :)

Norwegowie zrobili serial o Polakach. "Walka o byt" to trudny portret polskiego emigranta

Międzynarodowa obsada, trzy języki na planie oraz znane nazwiska odpowiedzialne za scenariusz. Czy Norwegom uda się trafnie sportretować polską emigrację i czy będzie to portret, który chcielibyśmy oglądać?

Dziesiątego września norweska telewizja publiczna NRK wyemituje pierwszy odcinek serialu, którego tytuł „Kampen for tilværelsen” można przetłumaczyć jako „Walka o byt”. Głównym bohaterem jest imigrant z Polski, lingwista poszukujący swojego norweskiego ojca.

Jedną z głównych osi akcji będzie zderzenie stereotypów, jakie przylgnęły do Polaków w Norwegii, ze stereotypami typowych mieszkańców najlepszej dzielnicy Oslo. W trójce autorów scenariusza znalazł się znany z absurdalnego humoru pisarz Erlend Loe (w Polsce wydano kilka jego powieści, między innymi „Naiwny. Super” oraz „Doppler”). Jeszcze przed emisją pierwszego odcinka wśród Polonii norweskiej pojawiły się głosy, że serial najlepiej zbojkotować

Więcej:
http://natemat.pl/11...kiego-emigranta

Trailer:

facebook.png

#15 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia
Reputacja: 77

Napisano 12 wrzesień 2014 - 15:45

Boli , ale tak nas piszą jak nas widzą .

userbar2.png                                                                                                                       faq1.jpg

#16 OFFLINE   drones

drones
  • Użytkownik
  • 210 postów
  • Staż: 3 rok, 9 m-c and 4 dni
  • LokalizacjaPolska
Reputacja: 36

Napisano 14 wrzesień 2014 - 19:32

Boli , ale tak nas piszą jak nas widzą .

A czemu Polacy tacy są? Odpowiedź jest prosta - PIENIĄDZE. Pieniądze zmieniają ludzi - i to nie tylko Polaków - dzięki nim stajemy się bardziej dumni, zawistni, zazdrośni - bo ktoś ma JESZCZE lepiej czy więcej pieniędzy. Niestety, z chama na Pana można szybko przejść, ale w z powrotem jeszcze szybciej i nieświadomość tej zależności zgubiła już wielu ludzi. :)

#17 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 15 wrzesień 2014 - 09:32

To byłoby za proste :)

Myślę, że problem jest głębszy i bardziej skomplikowany.

facebook.png

#18 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia
Reputacja: 77

Napisano 15 wrzesień 2014 - 22:46

Ja za takiego się nie uważam i znam wielu którzy takimi nie są . Może nawet świadomie "takich" unikam ale widzę często.

To jakby ze strachu, że nam coś zabiorą  .

Cóż wysokiego lotu to ci ludzie nie są najczęściej ..Ech długo by tak opowiadać .

userbar2.png                                                                                                                       faq1.jpg

#19 OFFLINE   drones

drones
  • Użytkownik
  • 210 postów
  • Staż: 3 rok, 9 m-c and 4 dni
  • LokalizacjaPolska
Reputacja: 36

Napisano 16 wrzesień 2014 - 18:05

Za to w mediach jest rzadko ,bądź wcale o tym że Polacy w dużej mierze są :
- pracowici
- ambitni
- wszechstronni
- często lepiej wykształceni
- często wykorzystywani
- niedoceniani itp. 

To nie tylko za granica. W Polsce tez jestesmy przede wszystkim NIEDOCENIANI.

#20 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 17 wrzesień 2014 - 17:14

Często siedzi to w nas samych niestety. Nie wierzymy w siebie, często nawet nie podejmujemy próby ... "bo na pewno się nie uda" ... "bo w ogóle jest do dupy" ... "bo nie jest dobrze, ale mogłoby być gorzej, więc niech będzie jak jest" ... i inne takie :)

facebook.png

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych