Skocz do zawartości

Witamy na forum!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełen dostęp do naszego forum. Dzięki rejestracji będzie można dyskutować z innymi członkami naszej społeczności.

Close

Witaj

Witaj na forum dla polskich emigrantów i podróżników.
To pierwszy polski vortal o Polonii i dla Polonii oraz Globtroterów.

Powstał z myślą o wzajemnym wsparciu Rodaków na całym świecie. Zebrane i pogrupowane informacje mają ułatwić życie na obczyźnie, pracę na emigracji i podróżowanie po świecie każdemu, kto pomocy oraz informacji potrzebuje. Polak Polakowi wilkiem ... tu nie będzie. Wręcz przeciwnie. Tu ceni się dobre intencje i łamanie stereotypu, który przylgnął do polskiej emigracji. Są miejsca i momenty, w których My Polacy potrafimy się jednoczyć. To właśnie ten moment i to miejsce :)

Poza wzajemną pomocą, wymianą doświadczeń i kreowaniem pozytywnego wizerunku Polaka na emigracji, promować będziemy polską kulturę i twórczość pod wszelką postacią - film, muzyka, teatr, poezja ... Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, trzymając się z daleka od politycznych przepychanek.

Żeby w pełni korzystać z licznych możliwości forum musisz się zarejestrować (podając nick i adres e-mail). Nie martw się jednak, gdyż jest to bardzo prosta czynność, na którą poświęcisz niecałą minutę. Dzięki temu poza przeglądaniem wszystkich tematów będziesz mógł, między innymi:
  • Zakładać nowe tematy i odpowiadać w już istniejących
  • Subskrybować poszczególne tematy i otrzymywać automatyczne powiadomienia o nich
  • Stworzyć własny profil i nawiązać nowe znajomości, przyjaźnie, kontakty biznesowe
  • Zdobywać doświadczenie i dzielić się wiedzą
  • Brać udział w licznych konkursach i zdobywać nagrody

Zarejestruj się, dołącz do nas i czuj się jak u siebie.

Serdecznie zapraszamy :)
Administracja Forum emigrantPL.com

Pomoc
Kontakt

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

AMA - Życie i praca w Belgii - Pytajcie o co chcecie!

ama zarobki w belgii zycie w belgii

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • Staż: 5 rok, 1 m-c and 3 dni
  • LokalizacjaPolska
Reputacja: 65

Napisano 09 luty 2013 - 15:02

Dziś rozpoczynamy AMA z Adminem Archetyp, który od kilku lat mieszka, żyje i pracuje w Belgii.
Archetyp jest również pomysłodawcą projektu emigrantpl.com, który dojrzewa na naszych oczach :)

AMA (Ask Me Anything) - Zapytaj mnie o cokolwiek

Forumowe AMA na emigrantpl.com co jakiś czas będziemy przeprowadzać z Polakami mieszkającymi poza ojczyzną, mającymi już jakieś doświadczenie w temacie i mogącymi przekazać istotne informacje, tym którzy nad wyjazdem się zastanawiają. Forumowicze mają prawo pytać o wszystko, natomiast przepytywany ma prawo nie odpowiadać na pytania, które według niego naruszają jego prywatność. Trzymamy się zasad: kultura + wzajemny szacunek.

Moje pierwsze pytania:

• Co Cię skłoniło do wyjazdu z kraju?
  • Skąd wziął się pomysł na forum dla emigrantów i podróżników? Wydawałoby się, że podobnych miejsc w sieci jest całkiem sporo?

facebook.png

To ja - profil FB emigrantPL.com

Nikt mnie nie lubi  :sorry:  Zmień to :give_rose:

#2 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia
Reputacja: 77

Napisano 09 luty 2013 - 15:08

1.Wielokrotność powrotów do RP i ciągłe rozczarowanie . Nic niestety wielce istotnego dla "Kowalskiego" na plus się nie zmienia i mając dość "kopania się z koniami" zdecydowałem przerwać tę nie równą walkę . Do tej pory zasadniczo jeździłem tradycyjnie za chlebem ,miarka się jednak przebrała mając wiele porównań działania państw choćby ościennych.

2.Jest wielu takich ludzi jak ja ,jest wielu też młodych którzy zwyczajnie planują ucieczkę . Z zasłyszanej kiedyś rozmowy (dosłownie nastolatków) słyszałem zmiany jakie mają zajść w ich życiu zaraz po skończeniu szkoły (przerażające).

Wiem doskonale iż wielu brak odwagi - nikt nie ułatwi decyzji zapewne i nie taki zamiar jest tego vortalu .Nie taki jest jego cel.

Główny to zebranie konkretnych informacji, a co za tym idzie, ciekawych ludzi  (nie muszą być oni ani wielcy ani znani - to nie tworzy wyznacznika jakości ).

Forum jest nie tylko o emigrantach Polskich - jest również o podróżach ,ciekawych miejscach na ziemi ,kulturach .

Jest ono zwyczajnie o nas .

Pomysł jest jednak jak widać na pierwszy rzut oka inny - dotyczy całego świata ,nie jedynie wybranego państwa .Polonia jest naprawdę na całym świecie i nie zapominamy o starej Polonii .

Mam nadzieję ,że nasze zaangażowanie w tworzenie modelu jak i promowanie kultury i sztuki Polskiej stworzy forum wyjątkowe i stanie się źródłem istotnej oraz ciekawej informacji jak i miejscem spotkań ludzi dla których dzielenie się doświadczeniami sprawia przyjemność .

Czy takich miejsc jest wiele ?

Zapewne nie mało - jednak nie przyświeca im ogólna idea tego forum :)

userbar2.png                                                                                                                       faq1.jpg

#3 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 09 luty 2013 - 15:28

Dzięki za odpowiedzi ... nasuwają mi się kolejne pytania:

• Gdzie pracujesz?
  • Ile zarabiasz?
  • Czy jesteś jedyną pracującą osobą w rodzinie?
  • Gdzie mieszkasz?
  • Czy możesz zrobić zdjęcie z okna swojego mieszkania i załączyć je tu, by wypromować wątek na głównej stronie forum, bo zapowiada się bardzo ciekawie? :)

facebook.png

#4 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 09 luty 2013 - 15:39

1. Firma robi speckontenery samowyładowcze.

2. Powyżej minimalnej krajowej (minimalna 1200€ gwarantowana - mniej zarobić zwyczajnie tu nie wolno )

3.Pracuję ja i żona .

4.Taka tam sobie chata - zmieniam na wiosnę wiec niema się nad czym rozpisywać .

5.Mało absorbujący widok więc nie :) Ale można podziwiać coś zupełnie innego .

belgia.JPG

Byłem widziałem - dla mnie przereklamowane - dla dzieci w sam raz :)

Miłym zaskoczeniem jest to iż przewodnik po tych miejscach otrzymuje się w języku Polskim również .

userbar2.png                                                                                                                       faq1.jpg

#5 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 09 luty 2013 - 17:53

• Co w Belgii najbardziej zaskoczyło Cię pozytywnie?
  • Co w Belgii najbardziej zaskoczyło Cię negatywnie?

facebook.png

#6 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 09 luty 2013 - 18:14

He..

Jednym słowem może być na dwa pytania ?

Normalność .

Zastanawiałem się chwilę i tylko taki mam wniosek :)

#7 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 09 luty 2013 - 18:52

Normalność zaskoczyła Cię zarówno pozytywnie, jak i negatywnie?

Czy to normalne? :crazy:

A możesz podać po przykładzie z życia tej zaskakującej normalności inPLUS  i inMINUS ?

facebook.png

#8 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 09 luty 2013 - 19:08

Nie no to jest faktycznie nienormalne :crazy:
Pracujesz po to żeby żyć ,a nie odwrotnie . Choć praca tutaj dla Belgów to część życia .
Minusa poszukujesz ? No może wilgoć jedynie wszechobecna ;)

#9 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 09 luty 2013 - 22:59

• Czy Belgijki charakteryzują się jakąś określoną urodą, czy tradycyjnie "najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny"? :)
  • Jadąc samochodem, jaką trasę polecasz, ile godzin się jedzie, jak drogie jest tam paliwo?
  • Najlepsza belgijska potrawa?
  • Najbardziej znany w Belgii Belg?
  • Gdzie Belgowie najchętniej spędzają wakacje?

facebook.png

#10 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 09 luty 2013 - 23:22

1.Różnie - szału niema - "Dobre bo Polskie " potwierdza się .

2. W sensie do Polski ? Omijam główne miasta jeśli to ma sens (w nocy jadę bez korków ), 10 - 12h przy dobrych warunkach . Uprzedzam przy okazji

BELGOWIE jeżdżą TRAGICZNIE - często wbrew przepisom ,logice i kulturze. Paliwo relatywnie tanie mniejszy vat i akcyzę reguluje się inaczej - nie wiem czy nie niższe niż w RP czasami ?

3.Praliny oczywiście :) Kuchnia jest bardzo rozmaita : Słynne mule ,frytki ,gofry, świetne sery ,każda miejscowość praktycznie ma swoje lokalne piwo - mają się czym chwalić

Zresztą co tam ja mogę powiedzieć ?

3. Król Belgi Albert II - trochę szumi koło niego - Flamandczycy go nie bardzo kochają ostatnio.

4. Różnie - lokalnie jadą do Arden , albo nad morze (plaże mają wspaniałe ) - ogólnie nie mają ograniczeń ani finansowych ani wizowych

#11 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 09 luty 2013 - 23:30

Czy w Belgii to normalne?

Możesz to jakoś skomentować, wyjaśnić ... :sorry:

facebook.png

#12 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 09 luty 2013 - 23:47

No gęsi zasadniczo chodzą gęsiego :)

Nie brakuje tu takich obrazków .

Pogmeram jutro to wrzucę kilka fotek ;)

#13 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 09 luty 2013 - 23:50

A wiesz może dlaczego Gérard Xavier Marcel Depardieu ostatecznie przed fiskusem uciekł do Rosji, choć głośno było początkowo, że wynosi się do Belgii? :)

facebook.png

#14 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 10 luty 2013 - 00:02

Użyto pewnie lepszych argumentów .

Wiesz ...Jak ma się odpowiednio dużo kasy , to bez znaczenia staje się fakt gdzie jesteś na ziemi  (tak mi się wydaje ).

Ale problem jest głębszy i ma też drugie dno w postaci majątków i ...to polityka i finanse (ogromne finanse ) Pomimo całej sympatii do aktora - obiektywnie rusofila jaką się wykazał ,wysokiego lotu niebyła :(

#15 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 10 luty 2013 - 21:25

Jechałeś tym pociągiem?

Widziałeś ten tunel?

W poniedziałek na północy Belgii, w okolicach Antwerpii ruszył pierwszy szybki pociąg napędzany energią słoneczną - porusza go energia uzyskana z 16 tys. paneli słonecznych położonych na dachu tunelu kolejowego - napisał we wtorek dziennik "Le Monde".

W swym wydaniu internetowym "Le Monde" opisuje debiut "zielonego pociągu", który przejechał 25 km, dzięki bateriom słonecznym umieszczonym na powierzchni tunelu, liczącego 3,4 km długości. Stanowi on część super szybkiej linii kolejowej łączącej Antwerpię z Amsterdamem.

Linie kolejowe są w stanie uzyskać z powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych (powierzchnia około 8 boisk piłki nożnej) 3,3 tys. MWh.

Energia ta pozwoli czterem tysiącom super szybkich pociągów nie tylko "jeździć na energii słonecznej", ale też przekazywać nadwyżkę prądu do systemu na dworcach kolejowych w Belgii, by je oświetlić i ogrzać - pisze "Le Monde" i podkreśla, że do uzyskania dodatkowej energii wystarczy wykorzystać wolne powierzchnie dachów (np. dworców i hangarów) oraz puste tereny i zainstalować tam panele słoneczne.

http://www.elektroon...ergia-sloneczna

facebook.png

#16 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 10 luty 2013 - 21:26

I kolejne pytanie ... czy tortury w Belgii są jednak dozwolone? :)

Senator Marleen Temmerman wezwała żony polityków do powstrzymania się od współżycia aż do powstania rządu

Celem strajku ma być zmuszenie polityków do bardziej energicznych zabiegów na rzecz sformowania rządu po 240 dniach kryzysu gabinetowego. Dyskusje na temat nowego rządu trwają w Belgii od wyborów z 13 czerwca 2010 roku. Obywatele mają już tego dosyć. W wywiadzie dla dziennika „De Morgen” Marleen Temmerman wezwała kobiety do podjęcia interwencji.

Senator, z zawodu ginekolog, pracowała w Kenii, gdzie była świadkiem podobnego strajku. – Po roku gadaniny organizacje kobiece poprosiły żony negocjatorów o powstrzymanie się od stosunków seksualnych do czasu zawarcia porozumienia. Po tygodniu porozumienie było gotowe – powiedziała.

Przypomniała antyczną sztukę „Lizystrata” Arystofanesa odgrywaną w Grecji podczas wojen peloponeskich pomiędzy Atenami i Spartą w V wieku p.n.e. W utworze tym kobiety, odpowiadając na apel tytułowej bohaterki, odmawiają mężczyznom seksu, żądając zaprzestania walk. Ateny i Sparta zawierają pokój.

http://www.rp.pl/art...44842344244633d

facebook.png

#17 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 10 luty 2013 - 21:36

No nie ,nie jechałem i szczerze mówiąc dawno nie jechałem pociągiem - brak pociągu do pociągów :)

Fakt faktem panele i wiatrownie są bardzo często widoczne .

Benoit Poelvoorde natomiast zapuszczał brodę - więc nie wiem czy to wszystkim na zdrowie wyszło ? :)

NIe znam dokładnej genezy konfliktu wewnętrznego - trwa od pokoleń .

#18 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 10 luty 2013 - 21:56

Jaka jest belgijska młodzież?

Mam wrażenie, że w Polsce strasznie agresywna ostatnimi czasy, choć wiadomo, że nie można uogólniać - czyżby bezstresowe wychowanie bokiem nam wychodziło?

Dość ciekawe wyniki badań z ostatniego Newsweeka - jesteśmy najbardziej wyluzowanym narodem? :)

bezstresowo.jpg

http://spoleczenstwo...101027,1,1.html

facebook.png

#19 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 10 luty 2013 - 22:03

Ten News faktycznie niema pokrycia w realu .

Różna jest - generalnie są jednak bardziej pokojowo nastawieni - nie mają tak wiele wolnego czasu z którym nie wiedzą co począć ? Mają sporo zajęć poza lekcyjnych .

Dzieci w wieku "maluchów" praktycznie nie ujży się w dniach szkolnych na ulicy - wzbudza to wręcz sensację - młodzież jest odwożona i przywożona do szkół busami, a do domu praktycznie pod same drzwi .

Szwędania nie widać, a tym samym nie roją się chore pomysły ;)

#20 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 10 luty 2013 - 22:26

• Jaki alkohol natomiast preferują Belgowie?
  • Domyślam się, że pijaństwa na ulicach nie doświadczysz, bo kary okrutne? Czy może jednak wolna amerykanka? :)
  • Belgowie piją w knajpach czy w domach?
  • Są gościnni czy raczej powściągliwi?

facebook.png

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ama, zarobki w belgii, zycie w belgii

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych