Skocz do zawartości

Witamy na forum!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełen dostęp do naszego forum. Dzięki rejestracji będzie można dyskutować z innymi członkami naszej społeczności.

Close

Witaj

Witaj na forum dla polskich emigrantów i podróżników.
To pierwszy polski vortal o Polonii i dla Polonii oraz Globtroterów.

Powstał z myślą o wzajemnym wsparciu Rodaków na całym świecie. Zebrane i pogrupowane informacje mają ułatwić życie na obczyźnie, pracę na emigracji i podróżowanie po świecie każdemu, kto pomocy oraz informacji potrzebuje. Polak Polakowi wilkiem ... tu nie będzie. Wręcz przeciwnie. Tu ceni się dobre intencje i łamanie stereotypu, który przylgnął do polskiej emigracji. Są miejsca i momenty, w których My Polacy potrafimy się jednoczyć. To właśnie ten moment i to miejsce :)

Poza wzajemną pomocą, wymianą doświadczeń i kreowaniem pozytywnego wizerunku Polaka na emigracji, promować będziemy polską kulturę i twórczość pod wszelką postacią - film, muzyka, teatr, poezja ... Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, trzymając się z daleka od politycznych przepychanek.

Żeby w pełni korzystać z licznych możliwości forum musisz się zarejestrować (podając nick i adres e-mail). Nie martw się jednak, gdyż jest to bardzo prosta czynność, na którą poświęcisz niecałą minutę. Dzięki temu poza przeglądaniem wszystkich tematów będziesz mógł, między innymi:
  • Zakładać nowe tematy i odpowiadać w już istniejących
  • Subskrybować poszczególne tematy i otrzymywać automatyczne powiadomienia o nich
  • Stworzyć własny profil i nawiązać nowe znajomości, przyjaźnie, kontakty biznesowe
  • Zdobywać doświadczenie i dzielić się wiedzą
  • Brać udział w licznych konkursach i zdobywać nagrody

Zarejestruj się, dołącz do nas i czuj się jak u siebie.

Serdecznie zapraszamy :)
Administracja Forum emigrantPL.com

Pomoc
Kontakt

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

Polak Polakowi wilkiem ... ale dlaczego do cholery?

polska emigracja emigranci polacy polskie polski mentalnosc polonia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • Staż: 4 rok, 11 m-c and 2 dni
  • LokalizacjaPolska
Reputacja: 65

Napisano 23 wrzesień 2014 - 11:12

Przez wiele wątków tego forum przewija się motyw "unikania Polaków na emigracji". Ileż to razy można przeczytać lub usłyszeć w rozmowach z Rodakami:

• Tylko unikaj Polaków
  • Pracuj z Niemcjami/Anglikami/Francuzami ... byle nie z Polakami
  • Mieszkaj z daleka od Polaków
  • Integruj się z Tubylcami, od Polaków trzymaj się z daleka

...

Można tak długo. Skąd Waszym zdaniem się to bierze?

Może tu jest racja?

Dr Dorota Krzemionka-Brózda, psycholog, redaktor naukowy "Charakterów", adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ
Rzeczywiście Polacy reagują inaczej niż np. Amerykanie na informację o czyimś sukcesie. Wolimy narzekać, bo w takiej wspólnocie narzekających żyjemy, dzięki narzekaniu znajdujemy wsparcie i zrozumienie. Co więcej, jak pokazują badania prof. Bogdana Wojciszkego, osoba narzekająca na różne sprawy przez słuchaczy uważana jest za mądrzejszą. Wydaje się, że narzekamy, by poczuć ulgę, pozbyć się nieprzyjemnych emocji. Niestety, nasze narzekanie wcale nie sprawia, że czujemy się lepiej. Natomiast może być ono strategią autoprezentacyjną. Jest dobrą wymówką i usprawiedliwieniem na wypadek niepowodzenia. Natomiast jeśli mimo przeszkód, na które narzekamy, powiedzie nam się i coś osiągniemy, tym większa chwała i wartość naszego sukcesu. W Polsce trudno chwalić się sukcesem. Melchior Wańkowicz mówił nawet o polskim kundlizmie. Jeśli ktoś z rodaków odnosi sukces np. ekonomiczny, szanujemy go bardziej, ale jednocześnie lubimy mniej. Doceniamy jego kompetencje, ale niżej oceniamy pod względem moralnym. Zakładamy, że jeśli komuś się powiodło, to nie mogło się odbyć moralnie i uczciwie. Dzieje się tak dlatego, że Polakom życie społeczne wydaje się grą o sumie zero. Uważamy, że ilość dóbr jest ograniczona, więc gdy ktoś się wzbogacił, to naszym kosztem. Jeśli on zyskał, my nieuchronnie straciliśmy.

Więcej opinii tu:

http://www.przeglad-...wzgledem-siebie

Która najtrafniejsza? :)

Obrazek okolicznościowy

Mile widziane przykłady przeczące temu strasznemu stereotypowi! No trzeba to zmienić nie ?!?

facebook.png

To ja - profil FB emigrantPL.com

Nikt mnie nie lubi  :sorry:  Zmień to :give_rose:

#2 OFFLINE   krysiapysia

krysiapysia
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Staż: 3 rok, 2 m-c and 24 dni
  • LokalizacjaGeel
Reputacja: 0

Napisano 23 wrzesień 2014 - 15:31

pewnie ze trzeba to zmienic!!! Jestesmy ludzmi trzeba sobie pomagac i sie wspierac ..To nic nie kosztuje ..od niedawna mieszkam z rodzina w Gell usilnie poszukuje pracy bo corka nie moze isc do szkoly bo nie mam kontraktu Pomozcie Kochani..pozdrawiam Krysia

#3 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 23 wrzesień 2014 - 16:38

W sumie w temacie :)

facebook.png

#4 OFFLINE   drones

drones
  • Użytkownik
  • 210 postów
  • Staż: 3 rok, 9 m-c and 5 dni
  • LokalizacjaPolska
Reputacja: 36

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:45

Tylko unikaj Polaków
Pracuj z Niemcjami/Anglikami/Francuzami ... byle nie z Polakami
Mieszkaj z daleka od Polaków
Integruj się z Tubylcami, od Polaków trzymaj się z daleka
...

Można tak długo. Skąd Waszym zdaniem się to bierze?

Byc moze dlatego, za za granicami kraju stajemy sie kims innym. Byc moze dlatego, ze kraza wokol Polakow stereotypy. Aczkolwiek uwazam, ze to juz przemija i doceniaja nas za granica :)

mieszkam z rodzina w Gell usilnie poszukuje pracy bo corka nie moze isc do szkoly bo nie mam kontraktu Pomozcie Kochani..pozdrawiam Krysia

Droga Krysiu, nikt Ci tutaj pracy nie zalatwi, przykro mi.

#5 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia
Reputacja: 77

Napisano 23 wrzesień 2014 - 19:14

Droga Krysiu, nikt Ci tutaj pracy nie zalatwi, przykro mi.

Aj tam aj tam - może coś się znajdzie w ogłoszeniach ?

Bo to tak już jest, że jak z Dziada "pan"..

• Caterinas lubi to

userbar2.png                                                                                                                       faq1.jpg

#6 OFFLINE   Caterinas

Caterinas
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Staż: 3 rok, 5 m-c and 6 dni
  • LokalizacjaReda
Reputacja: 2

Napisano 15 październik 2014 - 15:39

Aj tam aj tam - może coś się znajdzie w ogłoszeniach ?

Bo to tak już jest, że jak z Dziada "pan"..

No cóż....

Parę lat temu doświadczyłam "Poloni" .

Posłuchałam się się rozumu i od izolowałam się w miarę możliwości. Teraz znów na obcej ziemi i znowu powtórka.

I też zadaję sobie pytanie "ale dlaczego?". Tak ja jak i mój mąż staramy się jakoś doradzić lub wskazać drogę ale sami mamy nie ustający zgrzyt.

Powiem tylko iż z konkretną życzliwością spotkałam się TYLKO na tymże forum no i jedyny przypadek to pan z tak zwanej Starej Emigracji, życzliwy i to szczerze!

Ktoś tu wspomniał o zawiści i tak jest. Ja na dzień dzisiejszy mam zgryz bo niby czemu ktoś miałby wskazać czy gdzieś jest praca, pomóc dogadać się lub coś w ten deseń?

A nóż widelec miałabym lepszą robotę? no jak... Oj ... 

I jeszcze jedno spostrzeżenie: zadęcie i wszechwiedza , co ty tam wiesz, tam kłamią i mamią ( fora) Tylko my mamy rację i wiemy jak to załatwić...

O rany...

#7 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 15 październik 2014 - 20:52

co ty tam wiesz, tam kłamią i mamią ( fora) Tylko my mamy rację i wiemy jak to załatwić...

O rany...

Haaha . Wierzę Ci bo sam to przerabiałem i już Ci wyjaśniam jak to jest ...

Ktoś coś tam słyszał ( taki głuchy telefon ) po drodze coś się zniekształciło albo w przypadku zupełnego braku rozeznania w temacie ktoś podchodzi z radą asekuracyjnie, albo co gorsza na zasadzie : Zrób tak a tak i zobaczymy efekt ale ja tego nie radzę tylko ktoś tam i czynisz sobie to na własne ryzyko - jak się uda to nasz sukces i mi coś będziesz wisieć - a jak porażka to niestety twoja (uprzedzałem ) .

Z jednej strony to jest niewiedza z drugiej brak odpowiedzialności i lenistwo by poskładać coś do kupy by wyszło jak powinno .

Z tym szukaniem roboty to święte słowa niestety i prędzej zdasz się na "tubylca" lub starego Polonusa niż wilka młodego .

userbar2.png                                                                                                                       faq1.jpg

#8 OFFLINE   Alina Baron

Alina Baron
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Staż: 3 rok, 1 m-c and 21 dni
  • LokalizacjaWielka Brytania
Reputacja: 1

Napisano 27 październik 2014 - 11:46

Polak Polakowi nie równy :) znam takich co podpinają się do ciebie na siłę jak gnidy i nic nie potrafią załatwić sami tylko czyimiś ustami, czyimiś rękami a są tacy, którzy doradzą, wesprą i nie będą zachowywać się jak banda debili klnąca po ulicach i rozdrapująca - dosłownie między sobą ostatnią parę butów z promocji w Primarku (byłam świadkiem!) wtedy faktycznie lepiej nie przyznawać się do narodowości.Szkoda.

• regres lubi to

#9 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 31 październik 2014 - 18:17

To prawda. Powtarzam to dość często - wszelkie uogólnienia są krzywdzące.

facebook.png

#10 OFFLINE   Caterinas

Caterinas
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • LokalizacjaReda

Napisano 31 październik 2014 - 23:37

Tak prawda o wszystkim co złe ale i faktycznie cuda się zdarzają. Przecie każdy kij ma dwa końce ale... jest jedna rzecz , jedna cecha tragicznie komplikująca nam życie na obczyźnie. My, Polacy, nie umiemy już w obecnej emigracji stworzyć jednolitej społeczności, nie bronimy się wzajemnie nie staramy się pokazać pozytywnych i cudownych cech. Godzimy się na samo wykorzystywanie, prace na czarno, oszustwa itd. Dobrze wiem było jest i będzie ,tylko czemu inne nacje bronią się , tworzą wspólnoty, ściągają następnych by nie być samymi na obcej ziemi. Pamiętam jak we Włoszech Ukrainki wpierw jedna , delikatnie nic na siłę, pracowała robiła dobrą reklamę swojej nacji i za chwilę ściągała i pomagała następnym i trzymały się razem i nic ale to nic nawet włosi nie mogli im zrobić. Znały prawa im przysługujące i szanowały się. Może to wyjątek ale widzę takie zachowanie i u innych narodów ale nie u Polonii. 

#11 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 31 październik 2014 - 23:46

Wiesz co? Ja słyszę z każdej strony właśnie takie opinie, że nie trzymamy się razem, nie pomagamy sobie ... ale z drugiej strony:

- Pojechał Kolega znajomego, za nim sam znajomy, który ściągnął żonę i dzieciaki, później ściągnęli koleżankę i załatwili jej pracę, później córkę koleżanki z chłopakiem, sezonowo ściągają dzieciaki z rodziny i im pomagają z pracą i zakwaterowaniem ...

- Pojechała Przyjaciółka moja ... nawet nie wyliczam ile osób tam ściągnęła i ustawiła ... po prostu cała się poświęciła i cały czas poświęca, bo czuje się odpowiedzialna za tych, których ściąga - czasem przez to cierpi i żałuje, ale nie przestaje ...

No i tak mógłbym wyliczać jeszcze długo. Naprawdę są pozytywne przykłady, ale zawsze wyciągamy te gorsze i ten wirus żyje.

Trzymaj się z dala od Polaków, trzymaj się z dala od Polaków ... a dzięki komu tu jesteś? No kumpel mnie ściągnął i załatwił pracę :) ... hmmmm

facebook.png

#12 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 01 listopad 2014 - 00:59

No cóż ...

To właśnie miejsce powstało głównie by jednoczyć grupy ludzi CHCĄCYCH.

Czy się uda ?

Tego już po roku nie wiem .

Sam ideałem nie jestem i wiem, że by być naprawdę takim zaangażowanym socjalnie jak choćby kolega nade mną, to trzeba mieć tą cechę wrodzoną chyba.

Cóż ... Ja przyjmuję jeden kierunek - uczę się otoczenia i przyjmuję to pokorniej niż inni .

Pokory nam brak często - mi również, ale kształcić to w sobie warto .

#13 OFFLINE   Caterinas

Caterinas
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • LokalizacjaReda

Napisano 01 listopad 2014 - 01:23

I otóż to!

Już kiedyś wspomniałam iż jako na jedynym , tymże oto forum spotkałam się z z życzliwością i szczerością. Wdzięczna jestem i propagować forum nie przestanę.

I to nie żart...

Ja też pomagałam , ściągałam i wyśmiana w zapomnieniu zostałam, choć mi nigdy nikt niczego nie załatwił i sama darłam się do wiedzy i nauki.

Niniejszym aktualnie też na przekór wszystkim sama załatwiłam i sama ściągam swoją osobę wraz z rodzina

.

I tak jak wspomniał mój przed piszący : pokora. O! i to jest to!

#14 OFFLINE   drones

drones
  • Użytkownik
  • 210 postów
  • Staż: 3 rok, 9 m-c and 5 dni
  • LokalizacjaPolska
Reputacja: 36

Napisano 02 listopad 2014 - 16:30

choć mi nigdy nikt niczego nie załatwił i sama darłam się do wiedzy i nauki.
Niniejszym aktualnie też na przekór wszystkim sama załatwiłam i sama ściągam swoją osobę wraz z rodzina
.

I tu najlepiej pasuje powiedzenie, ze jak samemu nie dopilnujesz, to nic nie zalatwisz. :)

#15 OFFLINE   Egimka

Egimka
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Staż: 2 rok, 10 m-c and 29 dni
  • LokalizacjaSlough
Reputacja: 0

Napisano 20 styczeń 2015 - 11:41

taka mentalność, Dzień świra tu jest wymowny niestety...aczkolwiek w pierwszym cytowanym artykule chyba też jest sporo prawdy.

#16 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 22 styczeń 2015 - 15:31

Apropos mentalności, bo to powtarza się non-stop-color:

http://mateuszgrzesi...-nasz-potencjal

facebook.png

#17 OFFLINE   balbina

balbina
  • Użytkownik
  • 28 postów
  • Staż: 3 rok and 2 dni
  • LokalizacjaMississauga, Ontario

Napisano 22 styczeń 2015 - 17:01

I ten wilk wychodzi z nas wszędzie. Tutaj (Ontario) ludzie sobie faktycznie pomagają - oczywiście nie mówię o Polakach, którzy próbują wyzyskiwać rodaków nieznających języka. Kanadyjczycy i emigranci są mili dla siebie (dla nas też). Każdy się dzieli wiedzą i takim życiowym "know how". Nie rozumiem wszechobecnej zawiści między rodakami a niestety występuje baardzo często...

#18 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 22 styczeń 2015 - 19:31

Nawet rodzinnie niestety dość często ... noż nie mam pojęcia skąd to się w nas bierze :(

facebook.png

#19 OFFLINE   Archetyp

Archetyp
  • Administrator
  • 1648 postów
  • LokalizacjaBelgia

Napisano 22 styczeń 2015 - 22:40

noż nie mam pojęcia skąd to się w nas bierze :(

Ze strachu, niepewności i niewiedzy .

#20 OFFLINE   regres

regres
  • Administrator
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 23 styczeń 2015 - 10:58

No to mam nadzieję, że przyjdzie taka chwila, kiedy przestaniemy się bać, nabierzemy większej pewności i będziemy mądrzejsi :)

facebook.png

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: polska, emigracja, emigranci, polacy, polskie, polski, mentalnosc, polonia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych